Kardinal Bozanić: "Potrebno je promicati, braniti i čuvati obitelji jer one su najveće dobro našega društva"

Središnje euharistijsko slavlje na svetkovinu Uznesenja BDM na nebo u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke u crkvi na otvorenom bl. Alojzija Stepinca predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Razrješenja i imenovanja u Zagrebačkoj nadbiskupiji

Odlukom zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića došlo je do imenovanja i razrješenja u Zagrebačkoj nadbiskupiji.

Bogoslužni prostor bl. Alojzija Stepinca

Bogoslužni prostor bl. Alojzija Stepinca nalazi se na Kaptolu 28 i služit će kao privremeni prostor za liturgijska slavlja budući da je Zagrebačka katedrala zatvorena zbog štete nastale u potresima 2020. godine.

Raspored misa i ispovijedanja dostupan je na poveznici.
"Bez obzira u kakvim se teškoćama nalazili i koliko dugo one trajale, ne prestajemo upućivati molitve Bogu po zagovoru dragoga nam svjedoka vjere blaženog Alojzija, koji je živio od pouzdanja u Božju volju i slijedio Njegove putove." #kardinalBozanić

Aktualnosti

Obilježena obljetnica smrti mons. Marijana Radanovića

U Nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu.

Proslavljen blagdan sv. Roka na Petrakovom brdu u Dugoj Resi

Misno slavlje predvodio je vlč. Branko Risek.

Proslavljeno Rokovo na Rokovom perivoju

Središnje slavlje predvodio je mladomisnik vlč. Filip Šešek.

Crkve i crkveni objekti oštećeni u potresima

Liturgijski pastoral

Blažena Djevica Marija tijekom liturgijske godine: Uznesenje BDM

Uznesenje Blažene Djevice Marije slavi se 15. kolovoza.

Molitva za drugi Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba

Ove se godine obilježava 24. srpnja, na nedjelju najbližu spomendanu sv. Joakima i Ane.

Druga sinoda Zagrebačke nadbiskupije

Doc. dr. sc. Denis Barić za Kanu: Sinoda je proces koji ne živi odvojeno od ostatka vjernika

Intervju s temom aktualne sinode koju je potaknuo papa Franjo.

Riječ Svetog Oca

17.8.2022.

„Pradavni“. Starost uvjerava u odredište života koji više ne umire

Riječi Danielova proročkog sna, koje smo čuli, dozivaju u pamet viđenje Boga koje je u isti mah i tajanstveno i zadivljujuća. Nalazimo je ponovno na početku knjige Otkrivenja i odnosi se na Uskrslog Isusa, koji se Vidiocu ukazuje kao Mesija, Svećenik i Kralj, vječan, sveznajući i nepromjenjiv (1, 12-15). On polaže svoju ruku na Vidiočevo rame i umiruje ga riječima: „Ne boj se! Ja sam Prvi i Posljednji, i Živi! Mrtav bijah, a evo živim u vijeke vjekova“ (rr. 17-18). Tako nestaje posljednja prepreka straha i tjeskobe koju je teofanija uvijek pobuđivala: Živi nas umiruje, ulijeva nam sigurnost. I on je umro, ali sada zauzima mjesto koje mu je namijenjeno: mjesto Prvog i Posljednjeg.

Riječ Nadbiskupa

15.8.2022.

Homilija kardinala Bozanića na svetkovinu Uznesenja BDM u Mariji Bistrici

Presveta Djevica Marija povjerovala je Božjoj riječi. U njoj je Abrahamova vjera dosegla svoj vrhunac. Marija je vjerovala da Bogu nije ništa nemoguće. Zahvaljujući toj vjeri Marija je od tada na čelu sveopćeg hodočašća vjere koje se odvija tijekom stoljeća i u svim naraštajima. Isusova Majka prva je u povijesnom hodočašću svetog Božjega naroda novoga i vječnoga Saveza. To se »unutarnje« hodočašće događa po vjeri, snagom Uskrsloga Gospodina, u Duhu Svetom koji je dan Crkvi kao tješitelj.

Protagonist toga hodočašća je Duh Sveti koji uvijek gradi mostove, uspostavlja odnose, učvršćuje veze. Duh nas Sveti u žalosti tješi, daruje nam snagu i radost opraštanja, posebno po svetoj ispovijedi. Upravo u tom crkvenom hodočašću u prostoru i vremenu, a još više u povijesti duša, prisutna je Marija kao ona koja je blažena jer je povjerovala. Ona je hodočasnica vjere i Gospa hodočasnika.

Tel: 01/ 4894 878
Mobitel: 099/ 4894 878