101-godišnja Štefanija Januš: „Obitelj, vjera i ljubav – temelj su za sretan život pojedinca i društva!“ [VIDEO]

Povodom 1. Svjetskog dana djedova i baka i starijih osoba, koji je ustanovio papa Franjo i koji će se obilježiti u nedjelju, 25. srpnja, razgovarali smo sa 1001-godišnjom Štefanijom Januš.

Poruka pape Franje za 1. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba

“Ja sam s tobom u sve dane” riječi su koje bih ti, kao rimski biskup i kao starija osoba kao i ti, uputio na ovaj prvi Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba: cijela Crkva ti je blizu, odnosno bolje rečeno: cijela Crkva nam je blizu. Brine se za tebe, voli te i ne želi te ostaviti samoga/samu!

"Bake i djedovi spona su koja povezuje naraštaje, prenose mladima iskustvo života i vjere"

Razgovor s gđom Ivanom Vincek Kovačić, voditeljicom Caritasove Kuće sv. Franje uoči obilježavanja prvog Svjetskog dana djedova i baka i starijih osoba.

Muževna nježnost | OČEVIM SRCEM (4) [VIDEO]

Vlč. Ivan Valentić, župnik Župe sv. Martina, biskupa u Dugom Selu govori o sv. Josipu kao muškarcu koji u odvažnosti prihvaća Božji plan za svoj život.

"Dobro je usmjeriti svoj pogled na svetog Josipa i pitati se u čemu se vidi njegova hrabrost i njegova odvažnost." Ono što je bilo pred njim nadilazi sve njegove snage i njegov razum, ali dopušta da Bog djeluje.

"Josip nam pokazuje primjer jer preuzima odgovornost pred stvarnošću, stavljajući na stranu osobne projekte i ne tražeći objašnjenja za iznenađujuću i otajstvenu stvarnost pred kojom se našao.#kardinalBozanić

Aktualnosti

Muževna nježnost | OČEVIM SRCEM (4)

U serijalu kateheza "Očevim srcem" vlč. Ivan Valentić govori o sv. Josipu kao muškarcu koji nježno ljubi.

Kakvog to Boga čovjek danas traži?

Proslavljena svetkovina sv. Ane u kapeli svete Ane na Anindolu u Samoboru.

Zajedno gradimo svijet sutrašnjice

Susret djece iz Caritasovih kuća i korisnika Doma za starije osobe Dubrava - Zagreb.

U Prišlinu proslavljen 1. Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba

U suradnji sa župnim Caritasom i medicinskim osobljem organiziran je prigodni program.

Crkve i crkveni objekti oštećeni u potresima

Šteta od potresa u župi u Velikoj Erpenji

U potresu 29. prosinca 2020. godine štetu je pretrpjela župna crkva Sv. Tri Kralja u Velikoj Erpenji.

Istražni radovi na Katedrali

Tekst Vlade Petričevića, dipl. ing. arh., objavljen u travanjskom broju Kane.

Liturgijski pastoral

Što se događa u misi? - Čitanje Starog zavjeta

U nastavcima objavljujemo prijevod knjige Što se događa u misi?, autora p. Jeremyja Driscolla, OSB.

Misa i čitanja za 1. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba

1. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba obilježava se u nedjelju, 25. srpnja.

Druga sinoda Zagrebačke nadbiskupije

Održana deseta sjednica Radne skupine za izradu Završnog dokumenta Sinode

Pod predsjedanjem zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića.

Preminula članica Sinode dr. Biserka Baćani

U ponedjeljak, 24. svibnja 2021. u 70. godini života.

Riječ Svetog Oca

25.7.2021.

Isus nas poziva usvojiti logiku malenosti i dara

Sve velike istaknute ličnosti iz Biblije – od Abrahama do Marije pa sve do dječaka iz današnjeg Evanđelja – pokazuju tu logiku malenosti i dara. Logika dara je uvelike različita od naše. Mi nastojimo gomilati i povećavati ono što imamo; Isus, međutim, traži da dijelimo, da umanjujemo. Mi volimo dodavati, sviđaju nam se zbrajanja; Isusu se sviđaju oduzimanja, oduzeti nešto od sebe i to dati drugima. Mi volimo zgrtati za sebe; Isus cijeni kad dijelimo s drugima, kad nešto zajedno dijelimo. Zanimljivo je da se u izvješćima o umnažanju kruhova koje nalazimo u evanđeljima nikada ne javlja glagol „umnažati“. Štoviše, glagoli koji se koriste su suprotnog predznaka: „razlomiti“, „davati“, „dijeliti“ (usp. r. 11; Mt 14, 19; Mk 6, 41; Lk 9, 16). Ali se ne koristi glagol „umnažati“. Pravo čudo, kaže Isus, nije umnažanje koje rađa hvastanjem i moći, nego dijeljenje, dijeliti zajedno s drugima, koje povećava ljubav i omogućuje Bogu činiti čuda. Pokušajmo više dijeliti s drugima, pokušajmo taj put kojemu nas Isus uči.

Riječ Nadbiskupa

5.6.2021.

Homilija kardinala Bozanića prilikom svećeničkog ređenja u Mariji Bistrici

"Sveti Josip je otac koji prihvaća i ljubi. U tom nam je smislu on učitelj duhovnoga života i pravoga razlučivanja. Stoga se trebamo njemu utjecati i njega zazivati da nas oslobodi od zamki pretjeranih briga u kojima se, iako često s dobrim namjerama, na kraju izgubimo.

Sve to može predstavljati i naše podsvjesno nastojanje da shvatimo i ponašamo se kao da posjedujemo osobe koje su nam povjerene, da ih navežemo na sebe, umjesto da to što se događa prije svega prihvatimo u svjetlu Božjega nauma, da  povjerene nam ljude usmjeravamo prema Bogu proročki tražeći Božju volju u onome što činimo."

Tel: 01/ 4894 878
Mobitel: 099/ 4894 878