HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.06.2021.

Socijalna enciklika Laudato si' kao socijalno-etički i duhovni kompas

Foto: Cathopic

U svibnju 2021. godine navršilo se 130 godina od prve socijalne enciklike pape Lava XIII.  Rerum novarum – „O novim stvarima“ (15. svibnja 1891. – 15. svibnja 2021.). Taj iznimno važan socijalni dokument označuje početak organizirane katoličke socijalne misli koja je u 130 godina obilježila život Katoličke Crkve u svijetu s više ili manje uspjeha s obzirom na konkretna zbivanja u određenomu povijesnom trenutku. Premda je do sada objavljeno više od 40 različitih socijalnih dokumenata, ta katolička socijalna misao još je uvijek najvećem dijelu kršćana, katolika, slabo poznata tako da je veliki 'raskorak' između onoga što bi se prema socijalnom nauku Crkve moglo i trebalo činiti i onoga što se stvarno događa u crkvenom životu, ali i u odnosu Crkve i svijeta u kojem živimo.
 
Posebna godina enciklike Laudato si' – propuštena prigoda!

 
U prigodi proslave pete obljetnice socijalne enciklike pape Franje „Laudato si'“ 24. svibnja 2020.  „Dikasterij za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja“ i papa Franjo proglasili su Posebnu godinu obljetnice Laudato si', i to od 24. svibnja 2020. do 24. svibnja 2021. Nakon njezina objavljivanja, a posebno u vremenu pandemije bolesti COVID-19, ta se socijalna enciklika profilirala kao osobiti socijalno-etički i duhovni kompas za kršćane, kao i za sve ljude dobre volje kako bi se, riječima pape Franje, „čuo vapaj zemlje i vapaj siromašnih“. Ovdje je riječ o pozivu i poticaju službene Crkve iz Rima na temelju kojega se od krajevnih Crkava, pa tako i Katoličke Crkve u Hrvatskoj, očekuju konkretni postupci, to jest konkretne akcije u crkvenom i društvenom životu. Premda je bilo određenih inicijativa, ipak se može zaključiti da Posebna godina obljetnice Laudato si' u crkvenom životu u Hrvatskoj nije naišla na odgovarajući i potreban odjek. Vjerojatno je jedan od razloga i to što poseban dokument pripremljen u Rimu od više važnih dikasterija (ureda)  pod nazivom Na putu prema brizi za zajednički dom. Pet godina od Laudato si'  (Rim, 18. lipnja 2020.) nije do završetka „Posebne godine Laudato si'“, to jest do kraja svibnja 2021. godine, objavljen na hrvatskom jeziku. Riječ je zapravo o knjizi – udžbeniku u kojemu se donose „različiti konkretni prijedlozi za djelovanje sa svrhom da potaknu akcije crkvenih institucija, vjernika i svih ljudi dobre volje“ (Uvod, str. 17.). Riječ je o propuštenoj prigodi u prošlosti, to jest za posebnu godinu Laudato si', ali ta knjiga na hrvatskom jeziku može u budućnosti biti izvrsno pomagalo u novim aktivnostima koje se predlažu iz Rima.

Foto: Cathopic
 
Akcijska platforma „Laudato si'“
 
Koliko je socijalna enciklika „Laudato si'“ postala važnom u životu Crkve, govori i podatak da je u prigodi završetka Posebne godine Laudato si' u Vatikanu pokrenuta nova inicijativa kao nastavak dosadašnjih aktivnosti povezanih s porukama Laudato si' u različitim dijelovima Katoličke Crkve u svijetu. Naime, 25. svibnja 2021. „Dikasterij za cjeloviti ljudski razvoj“ pokrenuo je inicijativu pod nazivom Akcijska platforma Laudato si'. Kako je istaknuto na konferenciji za tisak u prigodi predstavljanja u Vatikanu (usp. VATIKAN - IKA, 25. svibnja 2021.), riječ je o sedmogodišnjem projektu kojemu je svrha cilj ostvariti cjelovitu ekološku viziju Laudato si', i to u konkretnim akcijama u crkvenom, ali i u društvenom životu. Znakovito je da je u ovom projektu sve vezano za, pod biblijskim vidom, simbolički broj sedam: sedam godina trajanja, sedam ključnih područja i sedam ciljeva. Utvrđeno je sedam glavnih područja u brizi za zajednički dom: obitelj; župe i biskupije; škole i sveučilišta; bolnice i centri za skrb; gospodarstvo (radnici, poduzeća…); skupine, pokreti i organizacije te redovničke zajednice. Kako bi se ostalo vjernima cjelovitoj ekologiji, predlaže se sedam ciljeva iz „Laudato si'“: odgovor na vapaj zemlje; odgovor na vapaj siromaha; ekološka ekonomija; usvajanje jednostavnih stilova života; ekološki odgoj; ekološka duhovnost te uključivanje zajednice i participativno djelovanje. To se planira ostvariti u razmaku od sedam godina. Cijeli projekt vodi „Dikasterij za cjeloviti ljudski razvoj“ u suradnji više drugih važnih crkvenih i civilnih organizacija, poput Globalnoga katoličkoga klimatskog pokreta, Međunarodnog caritasa ili katoličkih nevladinih organizacija, mreže mladih…
 
Hoćemo li propustiti i ovu prigodu?
 
Na temelju prvih dojmova nakon predstavljanja Akcijske platforme Laudato si' može se reći da je riječ o prevažnoj crkvenoj inicijativi koja će trajati idućih sedam godina. Prema predloženom planu, ta inicijativa uključuje sve važnije crkvene i društvene čimbenike.  Ovo je nova prigoda da se pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji oblikuje određeno tijelo koje će povezivati i koordinirati aktivnosti tih čimbenika. Hoćemo li propustiti i ovu prigodu ili ćemo se kao Crkva uključiti,  prema mislima pape Franje, na ovaj put „cjelovite ekologije, koja uključuje ne samo pitanja zaštite okoliša nego i čovjeka u cjelini kako bi se čuo „vapaj siromašnih“ i kako bismo bili „kvasac za novo društvo“ (usp. Isto).
 

 
Stjepan Baloban

Kolumna prof. dr. sc. Stjepana Balobana objavljena je u lipanjskom broju Kane, a preuzeta je uz dopuštenje uredništva.



Kanu potražite u knjižarama Kršćanske sadašnjosti ili u web knjižari u tiskanom izdanju (13 kn) ili eIzdanju (10 kn).
Ispišite stranicu: