HR

Aktualnosti

Objavljeno: 14.08.2022.

Proslava sv. Lovre i sakramenta sv. potvrde u Vivodini

U srijedu 10. kolovoza 2022. godine na blagdan svetog Lovre svetu misu predslavio je vojni biskup u miru mons. Juraj Jezerinac te je tumačeći evanđelje o pšeničnom zrnu, koje samo ako umre, donosi rod, istaknuo: „Sveti Lovro svjesno je izgubio svoj zemaljski život, ali mu je ostao vječni, jer je dobro znao da osim tijela postoji i duša. I danas ima cara Valerijana, kao i u vrijeme mučeništva svetog Lovre. To se očituje u mnogim ostacima bezbožničkog načina življenja i idolopoklonstava."



Biskup Jezerinac kazao je i kako se kršćani "ne opiru svijetu, ali svijet se opire kršćanima. Kršćani se progone! Koliko je nerođene djece koja se ubijaju u majčinim utrobama? Na europskoj zastavi imamo dvanaest zvijezda koje su preuzete iz Knjige otkrivenja. Europa je tada bila svjesna da može računati na kršćanstvo. Imamo li mi danas hrabrosti ići kršćanskim putem? Moramo znati da ne spašava ideologija, nego živa i djelotvorna vjera kakvu je imao sveti Lovro. Nedjelja koja je posvećena Gospodinu mnogima je običan radni dan ili slobodno vrijeme. A slobodno vrijeme, ako u njemu nema Boga, postaje prazno. Sveta misa trebala bi biti u središtu tog slobodnog vremena!“
 
Na središnjoj proslavi župnog blagdana u nedjelju 14. kolovoza 2022. godine, nakon svete mise na slovenskom jeziku, svečano euharistijsko slavlje predvodio je zagrebački pomoćni biskup mons. Ivan Šaško i podijelio sakrament svete potvrde vivodinskim krizmanicima.


 
Tumačeći evanđelje o razdijeljenju predvoditelj se obratio posebno krizmanicima i rekao: „Prihvaćanje Krista dovodi u sukob, poput ognja, žara kojim se pročišćavamo. Tada mi više ne ostajemo isti. U našim se savjestima događa razdjelnica, tu se prepoznaje dobro i zlo. I apostoli su prolazili kroz taj oganj, žar čišćenja; i sveci poput svetog Lovre. Isus kaže: Ako su mene progonili, i vas će progoniti! A onda Isus daruje mir. Snažan mir! Mir je uvjet života. Sveti Lovro nam je primjer da nas Bog nikada ne ostavlja."
 
Biskup Šaško naglasio je kako "u Isusovo vrijeme žena i djeca nisu imali nikakvih prava. Bilo je to robovlasničko uređenje. Ljudi su očekivali izvanjsku revoluciju, a Isus uzrokuje unutarnjim promjenama izvanjske, bez revolucije. On postavlja dijete u središte kao primjer poniznosti, a žene šalje da naviještaju Radosnu vijest. I onda, i danas kaže se da su vremena zla, a sveti Augustin pojašnjava: Kakvi smo mi, takva su vremena! Pitamo se što će biti od ovih mladih, kako se ponašaju… Okrivljavamo druge, a mi smo najprije odgovorni. Roditelji, promotrite svoj poziv, prinesite Bogu svoje kušnje. Niste sami, nismo sami – svi smo mi primili Duha Svetoga! Ako nastanu poteškoće, stavimo ih u svjetlu vjere za novi početak, jer u Bogu nije ništa izgubljeno. Mladi, kada ćete tražiti odgovore, pitajte one koji vas vole!“, istaknuo je biskup u homiliji.
 
Sanja Benković-Marković,
župna medijska suradnica
Ispišite stranicu: