HR

Aktualnosti

Objavljeno: 14.12.2021.

Otvorena izložba "Ars et Virtus: Hrvatska – Mađarska. 800 godina zajedničke kulturne baštine"



Izložba "Ars et Virtus: Hrvatska – Mađarska. 800 godina zajedničke kulturne baštine" otvorena je 9. prosinca 2021. u Mađarskom nacionalnom muzeju u Budimpešti. Izložba kroz umjetnost prikazuje osam stoljeća života u zajedničkoj državi Hrvata i Mađara, od 1102. godine i Pacte Convente, kojom je stvorena personalna unija Hrvatske i Ugarske, sve do 1918., kada je raspadom Austro-Ugarske Monarhije prestala postojati i zajednica zemalja Krune sv. Stjepana kojoj su pripadale današnje Hrvatska i Mađarska.

Vlaho Bukovac: Alegorija Ugarske i Hrvatske, oko 1900.; Die Österreichisch-Ungarische Monarchie in Wort und Bild. Croatien und Slavonien, Beč, 1902.


 
Ovom izložbom Galerija Klovićevi dvori nastavlja ciklus kojim propituje kulturne veze Hrvatske s europskim zemljama. Ciklus je započet izložbom "Izazov moderne: Zagreb – Beč oko 1900." koja je istraživala veze Zagreba i Beča. Budući da Hrvatsku i Mađarsku povezuje duga zajednička povijest, nizom umjetnina koje je moguće vidjeti na izložbi prikazana je bogata kulturna baština hrvatsko-ugarske zajednice koja je nekoć postojala.


 
Brojne izložene umjetnine dolaze iz hrvatskih katedralnih riznica, a posebno iz kulturnih institucija Zagrebačke nadbiskupije. Najznačajniji je relikvijar – poprsje sv. Stjepana Ugarskog iz Riznice Zagrebačke katedrale; oltarna slika Gianfrancesa da Tolmezza iz 1505. iz Dijecezanskog muzeja te brojne druge. Javnosti je prvi puta predstavljena nadgrobna ploča zagrebačkog biskupa Luke Baratina, koja je nedavno otkrivena. Naime, tri fragmenta ploče čuvaju se u Hrvatskom povijesnom muzeju, dok su četiri dijela pronađena u Zagrebačkoj katedrali nakon potresa u ožujku 2020.



Na početku svečanosti otvaranja izložbe okupljenima se obratio generalni direktor Mađarskog nacionalnog muzeja László L. Simon, koji je izrazio zadovoljstvo što se ova izložba nakon nekoliko odgađanja zbog pandemije ipak otvara. Također, istaknuo je zadovoljstvo suradnjom Galerije Klovićevi dvori i Mađarskog nacionalnog muzeja.


 
Direktor Galerije Klovićevi dvori Antonio Picukarić zahvalio se autorima: Petri Vugrinec, Marini Bagarić, Draganu Damjanović, s hrvatske, te Kristini M. Lovas, Lászlu Szendeu, s mađarske strane, na odlično zamišljenoj i postavljenoj izložbi. S obzirom na to da je Zagrebačka nadbiskupija svojom posudbom bitno pridonijela izložbi, na otvaranju je govorio i predstavnik Zagrebačke nadbiskupije i predstojnik Ureda za kulturna dobra vlč. dr. sc. Vlado Mikšić. On je na mađarskom jeziku, iz poštovanja prema domaćinima, istaknuo kako nas granice i jezik razdvaja, ali povijest i kultura spaja. Izrazio je nadu u daljnju suradnju na kulturnoj osnovi te čestitao svima koji su sudjelovali u ovoj izložbi.



Mađarski ministar ljudskih potencijala prof. dr. Miklós Kásler u svom govoru kroz brojne primjere iz zajedničke povijesti naglasio je kako su dva naroda dijelila brojne teškoće, a stoljeća zajedničkog suživota prikazana su u ovoj izložbi. Na kraju se okupljenima obratila ministrica kulture i medija Republike Hrvatske dr. Nina Obuljen Koržinek izražavajući radost zbog otvorenja ove izložbe. Zahvalila je djelatnicima Galerije Klovićevi dvori koji su sa svojim mađarskim kolegama ostvarili ovaj značajni kulturni projekt.

 
Nakon otvaranja izložbe slijedilo je stručno vodstvo autora izložbe. Otvorenju su nazočili i brojni veleposlanici u Republici Mađarskoj, a među njima bio je i veleposlanik RH Nj. E. dr. Mladen Andrlić, koji je nakon otvorenja u prostorijama hrvatskog veleposlanstva ugostio je delegaciju Galerije Klovićevi dvori.

 
Izložba je otvorena do sredine ožujka iduće godine.
 
vlč. dr. Vlado Mikšić
Fotografije: Galerija Klovićevi dvori
Ispišite stranicu: