HR

Aktualnosti

Objavljeno: 12.12.2013.

Održana skupština "Tkalčića"



Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije "Tkalčić" održalo je u srijedu 11. prosinca u Zagrebu redovitu godišnju Skupštinu. Skupštini su nazočili i izaslanik pokrovitelja "Tkalčića" zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića pomoćni biskup Ivan Šaško, kao i varaždinski biskup Josip Mrzljak, obojica članovi Društva.

Prenoseći pozdrave kardinala Bozanića, te ujedno pozdravljajući uime Nadbiskupskoga duhovnog stola, biskup Šaško naglasio je, kako je godišnja skupština "Tkalčića" poput mjerne jedinice vremena nadbiskupije, kako zbog svoje redovitosti tako i zbog plodova koje na kraju građanske godine stavlja pred javnost. Podsjećajući na događanja protekle godine, biskup Šaško pohvalio je Društvo u svemu što je pridonijelo da bude vidljivija stvarna povijest Crkve, koja ostaje velika po skromnim i radišnim ljudima.

Pozdravljajući članove, predsjednik "Tkalčića" mons. dr. Stjepan Kožul podsjetio je kako se 23. svibnja ove godine navršilo 17 godina postojanja i djelovanja Društva. Osvrćući se kratko na aktualno stanje u zemlji, istaknuo je: "Mi povjesničari i ljubitelji povjesnice znamo da je naš hrvatski narod pripadnik europskoga i kršćanskoga uljudbenog kruga i da mu nisu potrebne nikakve novotarije liberalne i rodne-ideologije, nošene na krilima komunističkog mentalnog sklopa ponašanja, koje su protivne naravnoj i kršćanskoj antropologiji. Vlasti nisu demokratske, ako ne stvaraju objektivne kriterije i okvire za otvoreni dijalog, ako ne daju mogućnost ozbiljne rasprave o vrjednotama, ako ne daju mogućnost izbora.

Referendum o braku otkrio je koliko toga je još nedemokratskoga i ideologiziranoga u politici i velikom dijelu medija. Stoga podržavamo sve hrvatske domoljube i rodoljube koji na sportskim poljima, u školstvu, u znanstvenim i kulturnim ustanovama i u medijskom prostoru nastoje unutar naše domovine, Republike Hrvatske, uza sve protivljenje vlastodržaca i njihovih pristranih medija, promicati opće dobro, hrvatsku vlastitost, njezine vrjednote i s njima upoznati širu javnost u Hrvatskoj i u svijetu".

U izvješću o radu u protekloj godini dr. Kožul izvijestio je da Društvo s danom skupštine okuplja 153 člana, od toga 30 redovitih članova, 67 članova suradnika, 21 člana podupiratelja i 35 članova utemeljitelja, k tomu i trojicu pristupnika, dvojicu za redovitoga člana i jednoga za člana suradnika. U protekloj godini Društvo je izgubilo člana-utemeljitelja Nikolu Puškara, koji je preminuo 20. srpnja. Nikola Puškar bio je dugogodišnji pouzdanik biskupa Đure Kokše, prvoga pokrovitelja Društva, te s njim surađivao u nabavci knjiga i umjetničkih djela.

U protekloj godini objavljen je 17. godišnjak, te dvije knjige u suizdavaštvu. Tako je početkom srpnja zajedno sa župom Sv. Marka u Vinici objavljena knjiga Anđelka Koščaka o župi Vinica, kao 3. knjiga u knjižnom nizu "Posebna izdanja". Desetak dana pred Skupštinu iz tiska je izišla knjižica o darovnici Nikole Zrinskoga župi Sveti Juraj na Bregu, koju je priredio dr. Matija Berljak i koja je objavljena zajedno sa Zrinskom gardom Čakovec, kao 4. knjiga također u knjižnom nizu "Posebna izdanja". Osim toga, nastavljen je trajni rad na prikupljanju podataka o svećenicima Zagrebačke nadbiskupije za njihove životopise. Nadalje se osvrnuo i na nazočnost u javnim glasilima te istaknuo kako tajnik Društva redovito prati učestalost korištenja i navođenja radova i knjiga, kao i vijesti o radu Društva.

Predstavljajući novi, 17. godišnjak "Tkalčića" naglasio je kako on na 936 stranica obuhvaća radove jedanaest pisaca ili pisateljica (Matija Beljak, Hrvoje Gržina, Alojz Jembrih, Stjepan Kožul, Siniša Lajnert, Ivan Mirnik, Stjepan Razum, Jasna Požgan, Agneza Szabo, Ivan Tomljenović i Ivica Zvonar) razvrstanih u pet skupina ili odjeljaka, a to su "rasprave", "arhivsko i knjižno gradivo", "izvori", "osvrti" i "prikazi knjiga", dok šestu skupinu čini uobičajeni ljetopisni dio. Dr. Kožul kratko se osvrnuo na svaki od objavljenih radova, posebno pak ističući dva vezana uz 80. obljetnicu Caritasa Zagrebačke nadbiskupije.

Na skupštini su predstavljena i druge dvije objavljene knjige.

Dr. Stjepan Razum je predstavljajući knjigu Anđelka Košćaka "Župa sv. Marka Evanđelista – Vinica" istaknuo da je autor župu Vinica smjestio unutar širega varaždinskoga područja te donio sve arheološke i povijesne podatke koji se odnose ne samo na Vinicu, već na širi varaždinski kraj. Poglavlje o župnicima i njihovim pomoćnicima predstavlja bogati leksikon imena svećenika koji su uz Vinicu vezani svojom službom, a prikazani su i oni svećenici i redovnice koji su uz Vinicu vezani svojim rođenjem, rekao je Razum, te zaključio kako autor predstavlja i bogati život župe, jer je "za njega župa sve ono što se događa među svim župljanima, i to u cjelokupnom njihovu životu, ne samo vjerničkom".

Dr. Agneza Szabo, predstavljajući "Darovnicu župi Svetoga Jurja na Bregu iz 1563." objavljenoj o 450. obljetnici (6. prosinca), uvodno je predstavila sažeti životopis darovatelja, hrvatskoga bana Nikolu Zrinskog Sigetskoga. Uputila je na mnoge povijesne zanimljivosti koje se daju iščitati iz te povelje, poput onih o gradnji i posveti crkve, njezini župnici i kapelani, njihova prava, te namjera i uvjeti darovanja. Osobito pak važnim smatra prilog mons. Matije Beljaka zasebno poglavlje "Povelja iz 1563. Nikole Zrinskog Sigetskoga za župu Svetoga Jurja na Bregu u Međimurju. 450. obljetnica darovnice-zaklade".

Naime, u poglavlju 7. Beljak piše o Nikoli Zrinskom Sigetskom i njegovu odnosu prema katoličkoj vjeri, te dokazuje da je Zrinski bio katolik, a ne protestant. Autor ističe i kako je Zrinski bio zauzet ne samo za župu sv. Jurja na Bregu, nego je isto tako zdušno pomagao obnovu i drugih katoličkih crkava. (IKA)
Ispišite stranicu: