HR

Aktualnosti

Objavljeno: 06.12.2013.

"Bogorodica Zaštitnica u Hrvata"



Predstavljanje knjige "Bogorodica Zaštitnica u Hrvata. Teološki i povijesno-umjetnički pristup" prof. dr. Jurja Batelje i mag. pov. umj. Petre Batelja održan je u srijedu 4. prosinca u dvorani "Vijenac" u Zagrebu.

Osvrnuvši se na sam naslov knjige, predsjednik Hrvatskoga mariološkog instituta sisački biskup Vlado Košić istaknuo je titule kojima hrvatski narod naziva Mariju u katoličkoj pobožnosti. Titule Zaštitnica i Majka Milosrđa koje se izmjenjuju u ovoj knjizi u korelaciji su, jer ona koja nas štiti pomaže nam da dođemo do Božjeg milosrđa i da nas zagovara te da bude naša posrednica u odnosu prema Bogu. Sam naziv Bogorodica, zaštitnica sam po sebi je dovoljno bogat i teološki i devocionalno, te bi mogao i sam stajati, rekao je biskup Košić.

Govoreći pak o samom sadržaju knjige, istaknuo je kako se pokazuje da se Hrvatska uklapa u svjetsku sliku u slikarstvu marijanske ikonografije i po tomu što ima i Istok, ali i Zapad, osobito je tu vidljiv dodir Hrvatske i Zapada. To nas osobito veseli i zbog našeg sudjelovanja stvaranja kulture europskog kontinenta, i zato smijemo reći da smo dio Europe oduvijek bili, i davali svoj doprinos što je i ovdje vidljivo. Na tome posebno zahvaljujem našim autorima, čestitam im na ovom lijepom i vrijednom djelu koje je velik doprinos poznavanju naše i ne samo ikonografije, slikarstva posvećenog Majci Božjoj, nego i pobožnosti koja je tu izrečena i same teologije, mariologije koja se zrcali u tim lijepim slikama i u poruci da nas Marija štiti, da je ona naša zaštitnica, ona koja nas vodi svojom zaštitom Kristu, Spasitelju, i po Kristu Gospodinu Ocu nebeskome u Duhu Svetom, zaključio je biskup Košić.

Prof. dr. Mirjana Repanić-Braun dala je sažet prikaz ikonografske teme Bogorodice Zaštitnice u europskoj i svjetskoj umjetnosti. Autorica mr. Petra Batelja podsjetila je kako je taj specifičan ikonografski tip relativno slabo obrađen u našoj hrvatskoj literaturi. Prošle godine autori su imali 20, a do objave knjige sakupili 52 primjera Marije Zaštitnice na području Hrvatske. U knjigu je uvršten i reljef s pročelja bolnice Monte di Pieta u Fermu (Italija) koji se pripisuje Jurju Dalmatincu. Govoreći o samoj strukturi knjige, istaknula je, kako prvi dio donosi teološki pristup temi, dok u drugom dijelu slijedi katalog s primjerima. Primjeri su podijeljeni po mediju kako su sačuvani, odnosno unutar toga kronološki. Ova je knjiga s povijesno-umjetničkog aspekta važna jer su prvi put na jednom mjestu sabrani svi primjeri ali ostavljen je i dovoljan prostor za daljnja istraživanja i nadopune, rekla je mr. Batelja.

Dr. Juraj Batelja rekao je kako je nakana knjige bila na jednom mjestu sakupiti, i tako omogućiti upoznavanje tog divnog Božjeg nauka koji je opstao i sustao na hrvatskom tlu, zaštićen ne samo Marijinim plaštem, nego i njezinom vjerom i njezinom ljubavlju. Knjiga je ugledala svjetlo dana na dovršetku Godine vjere i želi oplemeniti čitatelja u umjetničkom doživljaju i navještaju, te okrijepiti u prvoj vjeri kojoj je Bogorodica neraskidiv dio, rekao je dr. Batelja te zahvalio svima koji su na bilo koji način pomogli da knjiga ugleda svjetlo dana.

Uz mnogobrojne Marijine štovatelje, predstavljanju knjige nazočili su generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Ivan Godina, zamjenik biskupskog vikara za grad Zagreb mons. Zvonimir Sekelj, kao i rektor svetišta majke Božje Bistričke mons. Zlatko Koren.

U glazbenom dijelu izvođenjem marijanskih napjeva sudjelovali su KUD "Bosiljak" Čučerje, KUD "Lipa" Slavetić i "KUD "Svijet" Cvetković, a program je vodila Tanja Baran. (IKA)
Ispišite stranicu: