HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.11.2013.

Biskup Šaško predvodio misu za poginule u obrani Vukovara i Hrvatske

Euharistijsko slavlje za sve poginule u obrani Vukovara i Hrvatske u crkvi Svete Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu u ponedjeljak, 18. studenoga predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, u koncelebraciji s generalnim vikarom Vojne biskupije dr. o. Jakovom Mamićem, provincijalom Hrvatske salezijanske provincije don Pejom Orkićem i desetak svećenika.

Na početku mise, biskup Šaško rekao je da se toga dana spominju ponajprije Vukovara i Škabrnje, no, "u nama su molitve za našu zemaljsku domovinu, našu Hrvatsku; molitve poglavito za nas kršćane, da budemo dostojni Kristove ljubavi i da u svojoj odgovornosti i pozivu ne zaniječemo istinu i ne budemo ravnodušni prema potrebama bližnjih". "Imajući danas u spomenu osobito one pokojnike čija mjesta pokopa ni grobove mržnja ne želi otkriti, nemojmo dopustiti tuzi da naruši vjerničku radost, onu radost koja započinje praznim grobom, mjestom Kristova uskrsnuća", rekao je biskup Šaško u homiliji te u osvrtu na prvo čitanje, istaknuo, kako za nas, Hrvate, i za svako srce, osjetljivo za ljudsku patnju, nema stvarnosti koja bi tako približila 'grozotu pustoši' od one koja je ostavljena u Vukovaru.

"Ta grozota ne samo da ranjava, nego može skameniti. Pa, ipak, u njoj postoji ono što je nadvladalo i kralja Antioha i sve umišljene ljudske silnike, a to je vjernost Savezu i pouzdanje u Boga. Iz toga se rađa novo svjetlo i čudo spasenja". Nadalje promišljajući o Evanđelju, biskup je uputio kako tu susrećemo snagu molitve i to na primjeru jednoga slijepca koji najprije moli za uslišanje, a zatim njegova molitva postaje zahvalom, davanjem slave Bogu, koja se širi na sav narod. U tom kontekstu, o Gospodinu prolaska, propovjednik je istaknuo kako On prolazi baš onda kada najmanje očekujemo; prolazi kada je oko nas gusta tama i 'grozota pustoši'.

"Prošao je Hrvatskom tako vidljivo Vukovarom i Škabrnjom; onda kada je zlo gasilo izvanjsko svjetlo i živote bio je tamo dajući mnogima da vide. Osjećamo taj Isusov prolazak, jer su mnogi o njemu svjedočili i svjedoče. I uvijek je iznova dirljivo vidjeti snagu evanđelja koja preobražava pogled. Kada smo u kušnji reći, prigovoriti, pobuniti se da je u nekim događajima Bog zaboravio čovjeka, ako dublje uđemo u te događaje, shvaćamo da je tamo Bog bio najprisutniji. U tami je otvarao oči duha i u slabosti očitovao snagu. Ali na nama je da to ne zaboravimo; da čuvamo spomen, ne na grozotu pustoši, nego na vjernost koja nas je i večeras okupila", posvijestio je.
 
Nadalje, podsjetio je, kako je ovih dana možda jedna od najspominjanijih riječi riječ 'referendum'. No, upozorio je, kako se u raspravama često zaboravi pravo značenje riječi i pokušava se, nerijetko namjerno, udaljiti od izvora. Stoga pojašnjavajući njeno izvorno značenje, biskup je istaknuo kako referendum vraća na određeni početak, na polazišta određene zajednice, na korijene, na vrijednosti na kojima se društvo želi graditi.

"Zato je za hrvatsko društvo važan današnji spomen i pogubno je zanemariti nosive događaje pojedine zajednice. U porođajnim bolima obrane domovine ujedno je sjeme najvećih vrijednosti od kojih Hrvatska treba živjeti. Sve ono što simbolizira Vukovar je važno polazište za naše suvremeno hrvatsko društvo", rekao je biskup Šaško te upozorio kako se u našemu društvu, nažalost, pokušavaju promijeniti polazišta i umjesto da nas uči i nosi žrtva, ljubav, sebedarje, poštivanje dostojanstva svakoga čovjeka, sloboda i mir. Svjedoci smo iz dana u dan da se umjesto toga temelja u javnosti pokušavaju oživjeti oni sadržaji koje biblijski jezik naziva 'grozota pustoši', ona ideologija koja je ostavila svoj potpis grozote i u Vukovaru, primijetio je.
 
K tomu, rekao je, "medijski prostor se puni ideologijom i idolima komunističkoga sustava koji je zatirao slobodu savjesti, progonio slobodu mišljenja, uklanjao ideološke neprijatelja na sve načine, unosio strah i prijetio svima koji su se usudili sanjati slobodnu Hrvatsku. Ta kultura sebičnosti i laži ima svoje simbole koje su nosili oni koji su pokušali slomiti hrvatsku obranu slobode. Vukovar nam daje prepoznati i pomaže shvatiti čime se ravnati i kako se ponašati u budućnosti. Hrvatska radost se ne može živjeti vraćanjem u 'grozotu pustoši', na polazišta sustava koji je razorio Vukovar", istaknuo je te podsjetio na tragove toga sustava u sadašnjosti.

"Lako ih osjećamo, ako razmislimo gdje se udaljavamo od ljubavi prema Bogu i čovjeku; gdje kršimo vjernost Božjim zakonima; gdje smo u sebičnosti zanemarili bližnje. Sjetimo se samo obescjenjivanja spomena na žrtve totalitarnih režima, među kojima je ostalo nerasvijetljeno doba komunizma.

Sjetimo se gaženja vrijednosti dana Gospodnjega; sjetimo se nametanja ideološkoga odgoja djece i mladih bez uvažavanja roditelja; sjetimo se zadiranja u antropološka pitanja nametanjem bezbožnoga svjetonazora; sjetimo se donošenja i provođenja zakona na proceduralno upitan, a kulturalno besmislen način; sjetimo se juriša na svetost obitelji… I još će nas pokušati uvjeravati da ima važnijih pitanja. Tu su korijeni naših boli i neuspjeha", upozorio je biskup te podsjetio, kako se ovih dana u medijskim obmanama ide toliko daleko da se i Papu pokušava zlorabiti za nečasne ciljeve. "Nastoji se unijeti zablude i razdor u Crkvu, među vjernike i građane, prikazujući nesukladnost nauka i djelovanja Crkve u Hrvatskoj i Svetoga Oca", upozorio je.

U tom kontekstu spomenuo je dio pisma koje je tadašnji nadbiskup Buenos Airesa, kardinal Bergoglio, pisao karmelićankama kada je bio u sličnoj situaciji prije tri godine: "Ne radi se o pukoj političkoj borbi, nego o težnji da se razori Božji plan. Nije riječ tek o običnome zakonskom projektu – to je samo sredstvo – nego o 'potezu' oca laži koji nastoji stvoriti pomutnju i prevariti Božju djecu".
Na misi je pjevao mješoviti pjevački zbor župe Duha Svetoga i crkve Sveta Mati Slobode pod ravnanjem prof. Maruše Bartolić i uz orguljsku pratnju prof. Anite Kaić.

Homiliju mons. Ivana Šaška pročitajte ovdje.
 

Ispišite stranicu: