Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Molitveni ekumenski hod u Zagrebačkoj nadbiskupiji, u kojem uz vjernike Katoličke Crkve (latinskoga i istočnoga obreda) sudjeluju i vjernici Srpske, Bugarske i Makedonske pravoslavne Crkve, Evangeličke, Reformirane, Baptističke i Evanđeoske Pentekosne crkve, odvija se po crkvama Grada Zagreba, kao i u župama Zagrebačke nadbiskupije.

Pojašnjenje za medije o slučaju vezanom uz Zbor prebendara

Pojašnjenje dr. sc. Ivice Ivankovića Radaka, odvjetnika pri Međubiskupijskim sudovima u Zagrebu i odvjetnika po službenoj dužnosti u administrativnom kaznenom postupku glede članova Zbora prebendara Prvostolne crkve zagrebačke.

Božićna poruka nadbiskupa zagrebačkoga kardinala Josipa Bozanića

Božić je objava da je svaki čovjek ljubljen od Boga. Tako jednostavno i duboko: Božić nam govori Božjom ljubavlju; Božić unosi tu ljubav u međusobne odnose; Božić iznosi iz nas snagu svoje ljubavi koja prebiva u nama po Duhu Svetom.
Uziđe #Isus na goru i pozove koje sam htjede. I dođoše k njemu. I ustanovi dvanaestoricu da budu s njime i da ih šalje propovijedati s vlašću da izgone đavle. (Mk 3) #EvanđeljeDana

Aktualnosti

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Pod geslom uzetim iz Knjige Izlaska 15,6: "Desnica Tvoja, Gospodine, snagom se prodiči".

Započela Velika pobožnost svetom Josipu

Euharistijsko slavlje predvodio mons. dr. Petar Palić, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije.
17.1.2018.

Pojašnjenje za medije o slučaju vezanom uz Zbor prebendara

Dr. sc. Ivica Ivanković Radak, odvjetnik pri Međubiskupijskim sudovima u Zagrebu.
17.1.2018.

Priopćenje vezano uz upite o Zboru prebendara

Dok je u tijeku kanonski administrativni kazneni postupak ne daju se izjave.

Druga sinoda Zagrebačke nadbiskupije

Održan sastanak Povjerenstva za Četvrto tematsko područje

Povjerenstvo oblikovalo 48 prijedloga na temelju 120 intervenata članova Sinode.
2.1.2018.

Održana sjednica Predsjedništva Sinode

Pod predsjedanjem zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića.

Riječ Svetog Oca

10.1.2018.

Misa – Slava i zborna molitva

Šutnja se ne svodi na odsutnost riječi, već na to da se oraspoložimo osluškivati druge glasove: glas našeg srca i, nadasve, glas Duha Svetoga. U liturgiji narav svete šutnje ovisi o trenutku u kojemu u pojedinome slavlju dolazi: „Svaki pojedini vjernik sabire se u pokajničkome činu i nakon poziva na molitvu; kad završi čitanje ili homilija, kratko razmatra o onome što je čuo, a poslije pričesti hvali i moli Boga u svome srcu" (ibid., 45). Dakle, prije početne molitve, šutnja nam pomaže da se saberemo i razmišljamo o tome zašto smo tamo. Otud važnost osluškivanja svoje nutrine kako bi se otvorili Gospodinu. Možda su iza nas dani napora, radosti ili žalosti i želimo to reći Gospodinu, zamoliti ga za pomoć, moliti ga da nam bude blizu; imamo članove obitelji i prijatelje koji su bolesni ili koji prolaze kroz teške kušnje; želimo povjeriti Bogu sudbinu Crkve i svijeta. I tome služi kratka šutnja prije nego svećenik, sabirući nakane svakog pojedinog vjernika, glasno upravlja Bogu, uime sviju, zajedničku molitvu kojom se zaključuju uvodni obredi, vršeći upravo „kolektu" pojedinih nakana. Živo preporučujem svećenicima da obdržavaju ovaj trenutak šutnje i ne žure se: „pomolimo se" i neka vlada šutnja. Stavljam to na srce svećenicima. Bez te šutnje izlažemo se opasnosti da zanemarimo sabranost duše.

Riječ Nadbiskupa

25.12.2017.

Kardinalova homilija u danjoj misi svetkovine Rođenja Gospodinova

Draga braćo i sestre, Bog ne postupa kao čovjek. On nam daruje sve. To Božje »sve« za čovjeka sažeto je u poruci: Bog je dobar. On nas neizmjerno ljubi. Zato se s pravom govori da je Božić svetkovina Božje ljubavi. »Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da ni jedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni« (Iv 3,16). Božje »sve« je čovjek, od začeća do naravne smrti, zato se njime ne poigrava nego ga se štiti. Božje »sve« su obitelji, zato se njima ne poigrava, nego ih se čuva kao uporište budućnosti. Božje »sve« su narodi, zato se njima ne poigrava, nego im se omogućuje miran život poštujući njihov kulturni i povijesni identitet. Božje »sve« je zemlja, zato se njome ne trguje i ne poigrava nego je se čuva kao svetinju vlastitoga doma. Božje »sve« su i naši dobri međuljudski odnosi, zato se njima ne poigrava nego ih se učvršćuje rastom međusobnoga povjerenja, dijaloga i opraštanja. Božje »sve« su na poseban način bolesni, siromašni, napušteni, prognanici zato se njima ne poigrava, nego im se pomaže, ide im se ususret. Božje »sve« je dostojanstvo: i života, i rada, i zaslužene plaće za rad, i odgoja, i školovanja, i svega onoga što je usmjereno prema čovjekovoj dobrobiti. Danas, na Božić, moramo se pitati koliko smo, kao vjernici, spremni sve to štititi? Uvjeren sam da postoji nedvojbena spremnost i otvorenost za dobro, no svjestan sam da se javlja i pitanje kako to provoditi u djelo.

Tel: 01/ 4894 878
Mobitel: 099/ 4894 878