Župe

E-adresa:zupa.zbistrica@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:www.zupa-zlatar-bistrica.hr

Kratka povijest župe

Župa svetog Ivana Krstitelja u Zlatar Bistrici osnovana je dekretom Nadbiskupskog duhovnog stola 8. srpnja 1994. po nadbiskupu zagrebačkom kardinalu Franji Kuhariću.
Dekretom 5.kolovoza 1994. imenovan je prvi upravitelj župe vlč. Ivan Grudiček koji preuzima župu isti mjesec, 25. kolovoza1994. To je povijesna godina prvog dolaska pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku, koji u Zagrebu 11. rujna 1994. među ostalima blagoslivlja i temeljni kamen za novu župnu crkvu u Zlatar Bistrici.

Iste godine, izabrana je u suradnji s komisijom za građevinarstvo Nadbiskupije između tri predložene, lokacija, na kojoj je sada crkva. Tri godine trajale su pripreme, počevši od otkupa zemljišta, natječaja za idejno rješenje pastoralnog plana župe, lokacijske i građevinske dozvole te izvedbenog projekta. Prihvaćen je idejni projekt ing. Giorgia Montine iz Zagreba, koji je zapravo razrađen nacrt crkve iz Lackawanne, New York.

Gradilište je blagoslovio već za Ivanje 1995. biskup Marko Culej, ali se s gradnjom još nije moglo početi zbog tehničkih i financijskih nedostatka.

Crkva će biti završena za nepuna tri mjeseca zahvaljujući dinamici radova i modernoj tehnici. Već za Ivanje bit će blagoslovljena i u njoj održana prva pričest i sv. potvrda po biskupu Marku Culeju.