Župe

E-adresa:zupa.zapresic@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:www.sv-petar-zapresic.hr

Kratka povijest župe

Župa je osnovana 1945. brigom blaženog Alojzija Stepinca koji je, prilikom osnivanja župe, 4. studenoga 1945., u Zaprešiću, započeo svoj mučenički hod te i sam piše, 3 dana nakon napada, kako mu više „nije moguće osobno vršiti nadpastirsku službu u nadbiskupiji i izvan Zagreba.“ Današnja župna crkva sagrađena je u neogotičkom stilu 1869. te je sve do 1945. bila filijalna kapela župe sv. Vida, Brdovec.

Prvim župnikom imenovan je p. Matija Pašiček DI. Iza njega, župom su upravljali: vlč. Mirko Cigrovski, vlč. Božo Ribarić, vlč. Stjepan Drugčević, vlč. Ivan Bošnjak, vlč. Josip Firšt te od 2004. župom upravlja vlč. Ivan Frkonja. Za vrijeme upravljanja župom vlč. Ivana Bošnjaka, započinje se s izgradnjom novog pastoralnog centra te crkve sv. Ivana Krstitelja, a vlč. Ivan Frkonja nastavlja s izgradnjom nove crkve i pastoralnog centra.

Jedno vrijeme na župi su djelovale sestre milosrdnice, a sada djeluju sestre iz družbe Kćeri Božje ljubavi: jedna sestra pomaže u pastoralu u župi Marije Kraljice apostola, Zaprešić II, a druga sestra pomaže u Župi sv. Petra. Od 2011. župa ima i trajnog đakona Iliju Nikolića te od duhovnih zvanja župa je do sada dala 3 dijecezanska bogoslova, 2 kandidatice i 2 časne sestre.