Župe

Fax:01 2930 833
E-adresa:zupa.trnovcica@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:http://zupa-trnovcica.net/
Raspored misa:NEDJELJNE SV. MISE TIJEKOM GODINE: 8, 9.30 sv. misa za djecu, 11 i 18 sati. SV. MISE U TJEDNU: 6.30 i 18 sati. LJETNI RASPORED (SRPANJ - KOLOVOZ): nedjelja 8, 10 i 20 sati. Mise kroz tjedan: 19 sati.

Sažetak povijesti župe

Župu BDM Majke Crkve i sv. Maksimilijana Kolbea u Trnovčici dekretom je osnovao blagopokojni kardinal Franjo Kuharić, 2. lipnja 1993. godine. Nastala je podjelom župe sv. Pavla u Retkovcu. Kardinal Kuharić dao je župu na upravljanje ocima dehonijancima, Družbi svećenika Srca Isusova.

Osjećala se nasušna potreba izgradnje nove župne crkve jer su se Mise služile u pastoralnom centru – obiteljskoj kući koja je mogla primiti oko 250 vjernika, a u kojoj je po prvi put Misa služena 28. rujna 1980. godine. Gradnja nove crkve, u središtu naselja, započeta je na 38. obljetnicu smrti kardinala Alojzija Stepinca, 10. veljače 1998. godine. Kamen temeljac blagoslovio je nadbiskup zagrebački, kardinal Josip Bozanić 1. lipnja iste godine.

U još nedovršenoj crkvi misna su se slavlja počela služiti od Duhovskog ponedjeljka, svetkovine Marije Majke Crkve, 12. lipnja 2000., kada je crkvu blagoslovio i euharistijsko slavlje predslavio Vlado Košić, tadašnji pomoćni zagrebački biskup. Izgradnja i uređenje crkve nastavila se do danas. Dana 18. travnja 2009. župnu je crkvu posvetio kardinal Josip Bozanić.

Župa broji oko 5500 vjernika.

Važni dani u župi

Duhovski ponedjeljak – svetkovina Marije Majke Crkve – župno proštenje
14. kolovoza – blagdan sv. Maksimilijana Kolbea – župno proštenje
Svetkovina Božjeg milosrđa – prva nedjelja po Uskrsu – uoči svetkovine Velika devetnica u čast Božjeg milosrđa – od Velikog petka do subote u oči svetkovine
Svetkovina Srca Isusova – župno klečanje

Zajednice u župi

Župno pastoralno vijeće i Župno ekonomsko vijeće.
Zajednice: Ministranti (osnovnoškolci, srednjoškolci i studentska mladež te očevi – njih oko 70), Zbor sv. Maksimilijana Kolbea (dječji zbor – oko 120 djece; zbor odraslih – 25 žena; zbor mladih – oko 25 djevojaka), Župna zajednica obitelji (do sada uključeno oko 50-ak obitelji), Hrvatska dehonijanska mladež, Faustinum – štovatelji Božjeg milosrđa, Karitas o. Dehona, Dječja karitativna grupa, Dehonijanska misijska zajednica, Neokatekumenski put, Zajednica Emanuel, Živa Krunica, Vojska Bezgrešne, Šenštatska obitelj.Molitva Vojske Bezgrješne u čast Bezgrješne je svakog 13. u mjesecu, nakon večernje sv. mise.

Život u Župi Marije Majke Crkve u Trnovčici kroz mjesec

Prve nedjelje u mjesecu nakon jutarnje mise – molitva zajednice „Živa Krunica“; Prve nedjelje u mjesecu molimo za Crkvu i za svećenike; Prvog ponedjeljka u mjesecu molitva za misije i misionare, naročito Dehonijance.
Ponedjeljkom nakon večernje mise molitva Zajednice Faustinum – štovatelji Božjeg milosrđa.
Utorkom u 21 sat susreti mladih: Hrvatske dehonijanske mladeži i drugih.
Srijedom molimo zagovor Marije Majke Crkve i Sv. Maksimilijana Kolbea.
Druge nedjelje u mjesecu prije večernje mise molitveni susret Šenštadske obitelji.
10. u mjesecu molimo za proglašenje blaženog Alojzija Stepinca svetim.
13. u mjesecu (odnosno 14.) u 21,00 sat – Apel u čast Bezgrešne.
14. u mjesecu susret karitativne grupe „Otac Dehon“
15. u mjesecu molimo za duhovna zvanja.
17. u mjesecu molimo za obraćenje psovača.
19. u mjesecu molimo za Domovinu po zagovoru svetog Josipa i za Papu
Srijedom, četvrtkom i subotom održavaju se susreti „Neokatekumenskog puta“
Svakog dana jedan od članova zajednice „Emanuel“ moli za župu i sebe.
Prvi petci – svakog prvog petak u mjesecu klanjanje pred Presvetim nakon jutarnje i večernje sv. Mise.
Prve subote – svake prve subote u mjesecu prije večernje mise pobožnost kao naknada za uvrede nanesene Bezgrešnom Srcu Marijinu.
Svakodnevna molitva svete Krunice prije večernje Mise.
Svake nedjelje prije jutarnje svete mise molimo Krunicu – Svjetla Otajstva.

U župi se na poseban način štuju

Marija Majka Crkve, Presveto Srca Isusovo, Milosrdni Isus, Majka Božja Fatimska, Gospa Lurdska, sv. Josip, sv. Maksimilijan Kolbe, sv. Faustina Kowalska, sv. Pavao ap., sv. Antun Padovanski, sv. Leopold Mandić, sv. Nikola bp., sv. Cecilija, bl. Alojzije Stepinac, bl. Ivan Pavao II., bl. Marija Petković, bl. Ivan Merz, bl. Ivan Mendez, sl. Božji Leon Dehon.