Župe

Internetska adresa:www.zupasvpavla.hr

Sažetak povijesti župe

2. lipnja 1965.
Kardinal Franjo Šeper, nadbiskup zagrebački, izdaje dekret o osnivanju Župe sv. Pavla ap. u zagrebačkom naselju Retkovec. Župa nastaje odcjepljenjem dijelova župe Granešina tj. dvaju starih sela – Retkovec i Čulinec te novim naseljima koja su nastala na području novoosnovane župe.

7. srpnja 1965.
Kapelan u Kutini vlč. Željko Jurak imenovan je prvim upraviteljem novoosnovane župe sv. Pavla u Zagrebu – Retkovcu. Dekret je potpisao Kardinal Franjo Šeper, nadbiskup zagrebački.

15. srpnja 1965.
Župnik novoosnovane župe dolazi u Zagreb i preuzima kuću koja će biti i crkva i stan za svećenika i časne sestre. Još prije imenovanja i dolaska župnika kardinal Franjo Šeper namjestio je u toj kući časne sestre "Služavke maloga Isusa" s. Nepomucenu Bazijanec i s. Kseniju Akalović.

5. rujna 1965.
Mons. Franjo Kuharić, tadašnji pomoćni biskup zagrebački, blagoslovio je kapelicu (u koju još nismo uspjeli ugraditi vrata i prozore) i otvorio župu sv. Pavla apostola. Poslije sv. mise tadašnji kardinalov tajnik vlč. Vladimir Stanković pročitao je dekret uzoritog nadbiskupa Franje Šepera o otvaranju župe i imenovanju upravitelja župe vlč. Željka Juraka.
Uz postojeću kuću, čije je prizemlje adaptirano za kapelicu i koju je u rujnu blagoslovio biskup Franjo Kuharić, dograđene su dvije prostorije: veća za vjeronaučnu dvoranu i manja za sakristiju. Odmah nakon toga dolazi tajnik Komisije za odnose s vjerskim zajednicama i usmeno naređuje da se ima obustaviti građevne radove i vjerska služba u kapelici.

29. studenog 1974.
Započeti su radovi oko podizanja crkve – barake, čime je dobiven zatvoreni prostor, koji je sa postojećom kućnom kapelicom bio veličine 28x10 m.
Božić 1974. proslavljen je radosno i svečano božićnom liturgijom u novoj crkvi – baraci.

8. siječnja 1975.
Župa se natjecala za gradilište obiteljske kuće u Trnovčici na pismenom natječaju u Skupštini grada Zagreba pod imenom «Željko Jurak» i postignut je uspjeh. Istog dana izdano je od Sekretarijata za komunalne poslove i građevinarstvo Rješenje kojim se naređuje rušenje novosagrađene crkve – barake u Retkovcu. Do rušenja ipak nije došlo. Od 17. do 25. siječnja 1975. održane su prve misije u župi.
Već 1978. godine župnik je pozvan župnik u Urbanistički zavod gdje je obaviješten da će zbog gradnje visokih stambenih blokova župne nekretnine u Retkovcu biti ekspropirane i crkveni objekti porušeni. Župniku će biti dodijeljen stan u koji će se preseliti. Na pitanje gdje će biti crkva odgovoreno je da po urbanističkom planu nema mjesta za crkvu u Retkovcu. Borba za lokaciju crkve trajala je 10 godina.

28. rujna 1980.
Mons. Franjo Kuharić, nadbiskup zagrebački, blagoslovio je kapelicu u Trnovčici nakon što su ponovo podignuti porušeni zidovi.
Nakon dobivenog rješenja općinskih vlasti u Dubravi za lokaciju nove crkve sv. Pavla u Aleji grabova, zatražene su ponude od građevnih poduzeća za gradnju crkve...

22. travnja 1990.
Na Bijelu nedjelju – dan prvih slobodnih hrvatskih izbora, kardinal Franjo Kuharić blagoslovio je kamen temeljac nove crkve sv. Pavla u nazočnosti velikog broja vjernika, građevinara, svećenika te dr. Franje Tuđmana, tadašnjeg predsjednika HDZ–a i nakon uspjelih izbora za prvog predsjednika Republike Hrvatske.

25. siječnja 1992.
Mons. Juraj Jezerinac, pomoćni biskup zagrebački, blagoslovio je novosagrađenu crkvu sv. Pavla.

8. listopada 2005.
U spomen 40. obljetnice župe, kardinal Josip Bozanić posvetio je našu župnu crkvu i na taj je način stavio posve u službu Božju.