Župe

Fax:01 3490 443
E-adresa:zupa.podsused@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:www.zupa-don-bosko-podsused.hr

Promatrajući zauzeto djelo salezijanaca i predviđajući razvoj grada, tadašnji nadbiskup dr. Alojzije Stepinac odluči osnovati novu župu u Podsusedu i povjeriti je njima, što su oni i prihvatili. Župa je ustanovljena i otvorena 6. rujna 1942. a prvim upraviteljem župe imenovan je don Franjo Skuhala.

Iz povijesti naše župe i kuće ističemo ove događaje:

1939. - sagrađena crkva sv. Ivana Bosca;
1941. - postavljeni prvi slikani prozori,nabavljene klupe,obojena crkva;
1942. - osnovana je župa sv. Ivana Bosca 6. rujna 1942;
1943 .- gradnja jednog dijela kuće;
1948. - postavljeno ulazno stubište iz Vinobreške ulice;
1951. - nabavljene prve orgulje;
1957. - uređen podni dio prezbiterija;
1962. - Iirađen križni put u mozaiku (autor: gosp. Stanko Gašparec);
1963. - postavljen kip Srca Isusova (autor: gosp. N. Orčić);
1964. - izrađen novi mramorni oltar i krstionica (autor: gosp. Stanko Gašparec);
1965. - izrađena nova oltarna slika Don Bosca u keramici (P. Perić i W. Mayer) i posvećen glavni oltar (14.3.).Time je posvećena i sama crkva;
1974. - postavljeno centralno grijanje;
1977. - betoniran pločnik ispred crkve, elektrificirana zvona i ozvučena crkva;
1984. - obnovljeno krovište crkve;
1985. – postavljene nove orgulje (A. Jenko);
1992. – obnovljena fasada crkve i tornja, obojena crkva iznutra; srušen stari privremeni župni ured, uvedena ventilacija crkve i novo ozvučenje;
2001. – zahvaljujući upravi Hrvatske salezijanske provincije obnovljena je kuća i u njoj smještena Zajednica za odgoj salezijanskih zvanja;
2002. – obnovljen pločnik ispred crkve i kuće i ulazno stubište;
2003. – na crkvi je saniran krov. Zvonik crkve je dobio novo čelično stubište,crkva je iznutra oličena,izmijenjene su električne instalacije,a postavljena su još i nova svjetla i klima uređaj. Popravak orgulja i zvona;
2005. – postavljena zadnja tri vitraja i blagoslovljena 10. svibnja 2005.

Sve to ostvareno je zahvaljujući poduzetnosti salezijanaca te suradnji i pomoći župljana i donatorima.

Uz župu ovdje su djelovale i sljedeće odgojno-upravne zajednice:
- zajednica za formaciju braće pomoćnika;
- salezijanski bogoslovski studentat;
- salezijanski novicijat;
- Hrvatski salezijanski provincijalat;
- od 2001. godine ovdje djeluje i Zajednica za odgoj salezijanskih kandidata;
- u župi već nekoliko desetljeća djeluju i sestre Klanjateljice Krvi Kristove.

Djelo sv. Ivana Bosca za odgoj mladeži rašireno po cijelom svijetu našlo je i u Podsusedu svoje mjesto. Započelo je s grupom od 15 dječaka, ali Drugi svjetski rat i poratne prilike zakočile su razvoj. Trebalo je početi snalaziti se u novim uvjetima.

Djelo se nastavilo na evangelizacijskom, odgojnom, katehetskom, sportskom, glazbenom, karitativnom i izdavačkom planu. Novo vrijeme
postavlja pred nas nove izazove. Don Boscova karizma i zaštita pokazuju nam put.

Crkva sv. Ivana Bosca i župa u Podsusedu bila je i ostaje duhovno središte kako za svećenike koji su tu djelovali i djeluju tako i za župljane velikodušne suradnike i podupiratelje. Hvala svima koji svojom suradnjom, pažnjom i pomoći podupiru i stvaraju prisno obiteljsko ozračje koje omogućuje kreativno i radosno župno zajedništvo za perspektivniji hod u budućnosti!

Posebnosti župe

U župi, podno ruševnog starog grada Susedgrada, smjestila se kapela sv. Martina.
Spomenik nulte kategorije prvi put spominjana 1209.godine. Obnovljena i restaurirana je od 1998. do 1999.godine.

Sveta misa u kapeli slavi se nekoliko puta godišnje, a glavna proslava je za blagdan sv. Martina kada se procesijom od župne crkve obilježava proslava blagdana.