Župe

Fax:01 6155 556
E-adresa:zupa.trnje@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:www.zupakristakraljatrnje.hr

Župa je osnovana 3. srpnja 1938. dismembraciojom župe sv. Marka. Istina, razmišljalo se već dvadesetih godina da se na području zagrebačkog Trnja sagradi spomen zdanje u čast I. hrvatskog kralja Tomislava (925-1925), pa je umjetnik Ivan Meštrović još 1922. godine osmislio idejni nacrt crkve Krista Kralja, koji se radi nedovršene regulacijske osnove tadašnjeg Trnja u to vrijeme nije mogao ostvariti.

Tridesetih godina bila je nova ideja za gradnju ovdašnje crkve u kojoj je također sudjelovao umjetnik Meštrović, uz svesrdnu podršku tadašnjeg zagrebačkog nadbiskupa dr. Alojzija Stepinca, koji je želio kao prvi biskup u Hrvata ovjekovječiti spomen na trinaeststoljetno pokrštenje Hrvata, što se trebalo obilježiti 1941. godine.

Ali ondašnje prilike su ovu lijepu ideju osporile i potom prekinule. Poslijeratne prilike su sve to još više usporile i blokirale. Nove prilike nam opet puno ne obećavaju. Kako se za nadu kaže da posljednja umire, za nadati se da će se ovo časno i vrijedno djelo dovršiti prije tisuću i četristote obljetnice pokrštenja Hrvata.