Župe

Fax:01 2409 890
E-adresa:zupa.kozaribok@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:www.ofm.hr/kozari_bok

Prvi koji je došao na ideju da treba u ovome naselju sagraditi Božji dom bio je o. Ante Katalenić, svećenik Družbe Isusove, jer je i sam pohodio ovo naselje 1963. godine.

Kako bi se ideja ostvarila, svakako je mnogo pridonio i preč. Marijan Mihelčić, župnik župe Svete Obitelji u Držićevoj ulici. O. Časlav Husnjak, franjevac, zalagao se za ideju da župa pripadne franjevcima.

Nikako se ne smije zaboraviti spomenuti ni gosp. Josipa Šestaka, sakristana u župi Sv. Obitelji, koji je uz pomoć gosp. Nikole Paića, nastojao pronaći kuću prigodnu za bogoslužje. Dana 8. listopada 1965. godine doselio je u župu o. Bernardin Šulj, prvi župnik ove župe.

Namještaj potreban za stanovanje i bogoslužje dao je Franjevački samostan na Kaptolu 9 i Hrvatska franjevačka provincija. Dana 7. studenoga 1965., u osam je sati ujutro blagoslovljena kapelica, a blagoslovio ju je provincijal o. Damjan Damjanović. Istog su dana služene još dvije Svete Mise, i to u 11 i 18 sati. Samo dan kasnije, izdan je dekret o dozvoli služenja večernje Sv. Mise u istoj kapeli.

Dekret o osnivanju župe je, po ovlasti Franje kardinala Šepera, potpisao 9. rujna 1965. godine, s odlukom da stupa na snagu 26. prosinca, Franjo Kuharić, tadašnji pomoćni biskup zagrebački. 12. studenoga, obavljeno je i prvo vjenčanje, narednoga dana i prvo krštenje, a 15. prosinca i prvi sprovod. Te je, 1965. godine župa imala oko 2000 vjernika.

Na blagdan svetog Stjepana 26. prosinca iste godine župu je «otvorio» i za upravitelja imenovao o. Bernardina Šulja, ondašnji nadbiskup i metropolit zagrebački dr. Franjo kardinal Šeper. Godine 1966. započele su pripreme za izgradnju nove crkve, 23. travnja počeo se kopati temelj nove crkve, 25. travnja počela se zidati nova crkva, a dva dana kasnije izašla je prva zabrana i rješenje da se sruši zdanje koje je već dospjelo do krovne konstrukcije, što je i učinjeno 5. svibnja 1966. godine.

U srpnju iste godine, zagrebački je nadbiskup Franjo kardinal Šeper, podijelio sakrament svete Potvrde, a te godine bilo je sedamdeset krizmanika.

Konačno, 1993. godine odobren je idejni nacrt župne crkve na definitoriju Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, a Nadbiskupski duhovni stol odobrio je projekt 3. prosinca iste godine.

Dana 9. listopada 1995. g. dobivena je građevinska dozvola, te poslije dva dana započinju radovi na gradnji nove crkve.

Kamen temeljac iste je godine blagoslovio kardinal Franjo Kuharić, da bi 2000. godine kardinal Bozanić posvetio crkvu Predragocjenoj Krvi Isusovoj. U oltar crkve pohranjene su moći bl. Alojzija Stepinca.