Župe

Zagreb - Dubrava-Sv. Leopold Mandić
Sv. Leopold Mandić
Župnik:fra Miljenko Vrabec, OFMCap
Župni vikar:fra Nedjeljko Golubar, OFMCap., fra Juro Šimić, OFM Cap.
Adresa:Svetog Leopolda Mandića 41, 10040 Zagreb-Dubrava
Telefon:01 2958 200
Fax:01 2911 205
E-adresa:zupa.slbmandica@zg-nadbiskupija.hr
Internetska adresa:http://www.kapucinileopoldzagreb.com/

O povijesti župe

U svrhu plodonosnijeg pastoralnog rada otvorena je, u ulici Borska 35, koja se nalazila na području župe sv. Mihaela, 17. svibnja 1963. godine kuća s javnom kapelom u kojoj se je prva euharistija slavila 6. prosinca 1964. godine.

U travnju 1976. godine ta je kuća proglašena samostanom, a 2. svibnja iste godine, samostan i kapela su stavljeni pod nebesku zaštitu Leopolda Bogdana Mandića. U tom prostoru, samostanski i liturgijsko-pastoralni život, kao sastavnom dijelu zagrebačke Dubrave i župe sv. Mihaela, odvijao se sve do 1998. godine kada se, nakon dugogodišnjih priprema i razmišljanja, započinje s gradnjom nove crkve i samostana sv. Leopolda B. Mandića, u istoimenoj ulici na prostoru uz OŠ Dr. A. Starčevića.

Odlukom zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, a na prijedlog uprave hrvatskih kapucina, u ljeto 2001. g. započelo se je sa reorganizacijom župe sv. Mihaela, koja je teritorijalno obuhvaćala cijelu zagrebačku Dubravu, te s osnivanjem novih župa.

Od jeseni 2005. u župi se nalazi sjedište provincijalne uprave Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića.

Posebnosti Župe

Župa je hodočasničko svetište sv. Leopolda Bogdana Mandića i sv. o. Pija; u njoj se nalazi sjedište Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića.