HR

Aktualnosti

Objavljeno: 03.03.2015.

Završeno XV. biblijsko bdijenje u Župi Navještenja BDM u Velikoj Gorici



Svečanim euharistijskim slavljem koje je predslavio dr. Božo Lujić, profesor na KBF-u u Zagrebu, u subotu 28. veljače završeno je ovogodišnje jubilarno 15. biblijsko bdjenje u župi Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici. Neprekidno  danonoćno čitanje Biblije, tijekom kojeg je dva puta pročitana Biblija od korica do korica, ove je godine trajalo deset dana.

Započelo je na Pepelnicu 18. veljače večernjim misnim slavljem, koje je u prepunoj župnoj crkvi predvodio župnik Norbert Ivan Koprivec. Posljednje retke svetog pisma iz Knjige Otkrivenja, pročitao je u petak 27. veljače nakon večernje Euharistije vlč. Ivan Torbar, župnik župe Donja Lomnica. Čitanje Biblije odvijalo se uz zapaljenu uskrsnu svijeću, a u čitanju su sudjelovali vjernici iz  župe Navještenja i drugih župa velikogoričko-odranskog dekanata. Svi čitači Svetog pisma, njih oko petsto, bili su obilježeni vanjskim znakom, šalom koji su za vrijeme polusatnog čitanja nosili oko vrata. Bdjenje je prekidano misnim slavljima tijekom kojih su, uz domaće svećenike, nadahnute homilije o snazi Božje Riječi vjernicima uputili  mons. Ivan Miklenić, urednik Glasa koncila, vlč. Ivica Cujzek, odgojitelj u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu, vlč. Vlado Razum, duhovnik Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa, vlč. Josip Đurin, odgojitelj u Međubiskupijskom sjemeništu, dr. Dario Tokić, profesor na KBF-u i vlč. Ivan Kljunić, župnik župe Kravarsko.



„Biblija je knjiga o životu“ – naglasio je u homiliji završne euharistije doktor Lujić dodajući: „Biblija nam stavlja pred oči da u životu nema čistih ljudi. Najveći likovi Biblije imaju svjetlo i sjene. Jedini bijeli lik bez sjene je Isus. Svi drugi – od Mojsija koji nije uveo narod u obećanu zemlju jer je posumnjao, preko Jeremije i kralja Davida, do Petra u Novom zavjetu koji je zanijekao Isusa i dvojice Zebedejevih sinova koji traže vlast – svi oni nisu u potpunosti bijeli. Biblija je knjiga koja nije oslobođena od ljudskih slabosti. Ona ne uljepšava život. Postoji i druga odrednica Biblije i ona govori o životu kakav bi trebao biti. Treća odrednica Biblije je da nam ona daje snagu prema tom životu, prema svjetlosti kojoj idemo.“

Osvrćući se na subotnje Evanđelje, u kojem je opisana grešnica, neudata žena, doktor Lujić je pojasnio kako je ta žena bila odbačena zbog nemoralnog ponašanja. „Čula je za Isusa koji nikog ne odbacuje i prezire i bacila se do njegovih nogu. Kroz ta tri lika u Evanđelju, Šimuna domaćina, Isusa i ženu grešnicu, iščitavamo poruku za nas. Šimun smatra da je on dobar i posumnjao je u Isusa jer kad bi Isus znao kakva je ona žena ne bi dozvolio da mu pomaže noge. Isus u Božje ime ženi oprašta. Isus daje prispodobu o vjerovnicima kojima gospodar oprašta. I tu se postavljaju tri pitanja: koliko kome oprašta, koliko treba oprostiti i koliko treba biti zahvalan za oprost. Opraštanje pretpostavlja ljubav. Ljubav je u odnosu prema opraštanju komplementarna. Samo onaj koji oprašta ljubi. Naglasak je na maloj riječi koja znači puno, a to je riječ „više“. U toj riječi je sadržana kršćanska ljubav.



Živimo u post modernom svijetu, svijetu zatvorenih osamljenih pojedinaca, bez zajedništva u obiteljima, župama. Trebamo izgrađivati dublje odnose od onoga 'nemoj ti mene dirati i neću ja tebe dirati'. U obitelji život nosi više ona osoba koja više daje. U jednoj tvrtki više daju oni koji se više žrtvuju. U župi nose više oni koji više rade. Biblija nam pokazuje da nema čistih ljudi ni među nekršćanima ni među kršćanima. No, kršćani trebaju biti svjesni svoje grešnosti pred Bogom i ljudima i pozvani su da uvijek iznova izlaze iz situacije grijeha, hodeći u vjeri i nadi prema boljem i pravednijem životu. Neka tako i vi činite čitajući Bibliju. Život kakav jest brzo prođe i čovjek se u svojoj konačnici uvijek nađe pred sobom i pred Bogom. Najljepše u životu je ako čovjek nikome nije prodao dušu već ju je sačuvao, a Biblija nas upravo na to upozorava. Zato pazimo na svoju dušu!“ zaključio je propovijed doktor Lujić.

Na kraju misnog slavlja župnik Koprivec zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji i danonoćnom čitanju Biblije. XV. jubilarno Bdjenje ovjekovječeno je zajedničkom fotografijom sudionika misnog slavlja, nakon čega je uslijedio blagoslov Biblija koje su vjernici donijeli na sobom. Druženje se kao kršćanski agape  nastavilo nakon svete mise u župno pastoralnom centru Nazaret. U toplom zajedništvu prisutni su iznijeli doživljaje i odjeke ovog jubilarnog Biblijskog bdjenja, te podijelili iskustva i svjedočanstva kako Božju riječ slušamo i po njoj živimo u našoj svakodnevnici. Svi oni koji su čitali Sveto Pismo tijekom Biblijskog bdjenja imali su se priliku upisati i u knjigu dojmova, iz koje izdvajamo svjedočanstvo: „Izraelski kralj Ezekija, muževan i odrješit za Boga svoga, zadivio me i potaknuo da i ja budem zauzetiji za Boga našega i Kraljevstvo njegovo. J.S.“ Euhristijsko slavlje i agape uzveličali su pjesmom zbor mladih Navještenje i muška klapa župe. Ovogodišnje Biblijsko bdjenje imalo je za cilj, ne samo da se Biblija dva puta pročita, već je to bio korizmeni poticaj da Sveto pismo iz skrivenih polica dođe na najsvetije mjesto u kući, da bude blizu oku, a na taj način i blizu srcu i da čovjek počne živjeti sa sadržajem Biblije.

U župi Navještenja, u kojoj se na poseban način časti događaj kojim je Marija primila vijest od Boga da će začeti i roditi Sina Božjega, čašćenje Božje riječi Biblijskim bdjenjem prvi se put dogodilo 2001. godine. Više se godina na redovitim susretima okupljala skupina laika. Čitali su Božju riječ, molili, pjevali i osjetili poticaj Duha Svetog na početku novog tisućljeća ljudima skrenuti pozornost na zapisanu Božju riječ.

Premda se nadahnuće javilo laicima, zamisao čitati Bibliju neprekidno pet dana i pet noći prihvatio je i podržao ondašnji župnik mons. Josip Frkin. Riječ Božja je putem Biblijskog bdjenja iz Velike Gorice „nastavila trčati i proslavljati se“ (usp. 2 Sol 3,1) i u drugim župama diljem Hrvatske, a prešla je i granice Domovine. Neprekidno čitanje Svetoga pisma 2008. godine zaživjelo je u Rimu kada je čitanje započeo Sveti Otac Benedikt XVI. Za tu prigodu, u materijalima biskupske Sinode o Božjoj riječi koja se tada odvijala, istaknut je prijedlog velikogoričke župe Navještenja da se uvede blagdan Riječi Božje.
Tekst: Snježana Kirinić Grubić
Fotografije: VGdanas Portal


Ispišite stranicu: