HR

Aktualnosti

Objavljeno: 25.08.2014.

Zaklada 'Pomoć Crkvi u nevolji' posjetila izbjeglice u Kurdistanu

Ne samo islamisti nego je i iračko društvo zadalo kršćanima težak udarac – ustvrdio je kaledjski nadbiskup Mosula Emil Shimoun Nona, u razgovoru s izaslanstvom zaklade Pomoć Crkvi u nevolji, koje je od 13. do 17. kolovoza boravilo u iračkom Kurdistanu, te posjetilo neka kršćanska sela.

Od 2003. godine do danas nastavlja se pojačana diskriminacija protiv iračkih kršćana: na poslu, u gradskim četvrtima, posvuda gdje ih ima. Zbilja pred očima posljedica je te diskriminacije. Fundamentalisti su plod društva – ustvrdio je kaldejski mosulski nadbiskup.

U izaslanstvu Crkve u nevolji bili su izvršni predsjednik zaklade Johannes Heereman, Regina Lynch, ravnateljica Odjela za projekte, te doravnatelj Odjela za komunikacije Mario Lozano. Papinska je zaklada 8. kolovoza odobrila drugi obrok pomoći od 100 tisuća eura, prvi je bio odobren 19. lipnja, za potporu iračkim izbjeglicama, od kojih su mnogi kršćani, u Kurdistanu. Na poziv kaldejskoga patrijarha Saka, zaklada je odlučila posjetiti Irak radi programiranja novih potpora i u znak očitovanja blizine izbjeglicama i krajevnoj Crkvi.

Ako ne želi u tišini promatrati posljednje poglavlje povijesti iračkoga kršćanstva, međunarodna zajednica mora odmah odgovoriti – kazao je predsjednik Heereman vrativši se iz Iraka. Tijekom posjeta sreli smo biskupe, svećenike, redovnice i dragovoljce koji dan i noć rade pomažući izbjeglicama. Stanje je dramatično i zaista treba puno raditi. Osim pružanja humanitarne pomoći valja hrabriti kršćane i druge vjerske manjine da se ne ponovi ova tragedija. A kako je ustvrdio patrijarh Sako, ima još nade za kršćane u Iraku, ali moramo odmah djelovati – istaknuo je predsjednik zaklade.

Izaslanstvo se susrelo s izbjeglicama u Erbilu i u predgrađu Ankawe, potom je u pratnji nadbiskupa None posjetilo mjesta Zakho, Dohuk i neka kršćanska sela. Budući da se nije moglo proći kroz Mosul – objasnio je Mario Lozano – u Dohuk smo morali ići brdskim putom, koji je 18 kilometara udaljen od položaja Islamske države. Tisuće Iračana pobjeglih iz Mosula, Alqosha, Tell Keyfa, Tel Isqofa i drugih naselja našli su utočište u Kurdistanu, a brojna svjedočanstva potvrđuju povijest tjeskobe i očaja. Ovdje ne mogu više ostati, previše je proliveno krvi – ustvrdila je majka dječaka kojeg su ubili ekstremisti.

Premda raspolaže nedostatnim sredstvima, zaklada Crkva u nevolji nastoji pristojno smjestiti izbjeglice u crkve, napuštene zgrade, po ulicama i parkovima. Čak sedam obitelji dijele jedan šator, a do trideset izbjeglica živi u jednoj kući. Temperatura je zraka oko 44 stupnja, velika je sparina i teško je disati. Crkva čini sve moguće da ublaži patnje stanovništva, ali jamstvo i obrana prava na život i vjersku slobodu spada na politiku. Zapadne zemlje ne mogu mirno promatrati ovaj genocid – ustvrdio je Heereman.

Treba reagirati prije no što Islamska država uspije pokoriti polovicu Iraka, ustvrdio je nadbiskup Nona zazivajući djelovanje međunarodne zajednice. Prije svega treba jamčiti humanitarnu pomoć, jer sami ne uspijevamo pomoći tolikim obiteljima. Osim toga, Zapad treba stalno vršiti pritisak na Iračku vladu da odstrani unutarnje podjele i ojača pravnu državu. Nekad smo imali jaku državu, ali su od 2003. godine do danas učinjene brojne grješke, naša se politika sada ne temelji na ničemu. Naposljetku, treba vojno obraniti Kurdistan, jer dok je Islamske države, nama će uvijek prijetiti opasnost – ustvrdio je nadbiskup Nona.
(Radio Vatikan)
Ispišite stranicu: