HR

Aktualnosti

Objavljeno: 06.03.2015.

Tribina „Hrvatska srednjovjekovna književnost i povijest emocija“



U srijedu, 4. ožujka 2015. godine u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu, u sklopu projekta „Hrvatska glagoljaška baština“, znanstveni novak na Staroslavenskom institutu i član Znanstvenog centra izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo Josip Vučković održao je predavanje „Hrvatska srednjovjekovna književnost i povijest emocija“.

U uvodnom dijelu predavanja predavač je istaknuo da se povijest emocija u posljednjih nekoliko desetljeća profilirala u jedan od dinamičnijih segmenata kulturne povijesti. Naglasio je da je porast zanimanja za emocije u prošlosti vjerojatno posljedica sve intenzivnijega proučavanja emocija u znanostima poput psihologije, neuroznanosti i antropologije te da u proučavanju povijesti emocija važno mjesto imaju i književnopovijesna istraživanja jer omogućuju uvid u promjene u konvencionalnim načinima prikazivanja emocija u književnim tekstovima.

Mnogi povjesničari književnosti pritom problematiziraju i stvarne emocionalne učinke književnih tekstova postavljajući  pitanja, primjerice, o mehanizmima kojima su tekstovi emocionalno angažirali čitatelje ili slušatelje tijekom recepcije, a nerijetko se bave i dalekosežnijom ulogom književnih tekstova u transformiranju ili održavanju emocionalnoga habitusa.

Tijekom predavanja Vučković je predstavio aktualna pitanja i istraživačke pristupe unutar povijesti emocija te ukazao na perspektive koje takvi pristupi otvaraju u proučavanju hrvatske srednjovjekovne književnosti.
 
Projekt Hrvatska glagoljaška baština priređuje Nadbiskupijski pastoralni institut u Zagrebu zajedno s Društvom prijatelja glagoljice, a pod pokroviteljstvom Staroslavenskog instituta, Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Instituta za ekumensku teologiju i dijalog „Juraj Križanić“ Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. (NPI)
Ispišite stranicu: