HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.04.2015.

Prvi susret ravnatelja katoličkih odgojno-obrazovnih institucija u Hrvatskoj i BiH


Prvi susret ravnatelja katoličkih osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj i katoličkih školskih centara u Bosni i Hercegovini održan je u petak 17. travnja na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu.

"Cilj je da se upoznate s HKS-om kao visokoškolskom ustanovom osnovanom od Zagrebačke nadbiskupije koja otvara i zatvara vertikalu cjelokupnoga katoličkoga školstva, koje je započeto, i koje će se vjerujem razvijati - osnovno, srednje školstvo i HKS", napomenuo je domaćin, rektor dr. Željko Tanjić, ističući zadovoljstvo zbog okupljenih ravnatelja iz Hrvatske i BiH, kako bi se uz sve zakonske, administrativne prepreke, pa i razlike u samom školstvu, pokazalo sa strane Crkve da je riječ o međusobno povezanom jednom tijelu i jednom duhu. Rektor HKS-a ukazao je da 68 od 450 studenata HKS-a dolazi iz katoličkih srednjih škola. Napomenuo je mogućnost zajedničke suradnje, putem psihologa, sociologa, demografa, povjesničara i drugih struka s HKS-a, a u planu je i osnivanje Centra za cjeloživotno obrazovanje, za daljnje usavršavanje nastavnika.

Pomoćni biskup vrhbosanski i promicatelj Sustava katoličkih škola za Europu mons. Pero Sudar iznio je podatke o pet tisuća učenika u četrnaest škola, među kojima sedam katoličkih školskih centara u BiH, smatrajući to malom kapi prema 45 milijuna učenika u katoličkim školama u svijetu.
"Ako se sve usporedi, odakle smo počeli, izišli, u kakvo smo stanje ušli, ne smijemo biti nezadovoljni ni s tretmanom države, pogotovo mi u BiH, u okruženju u kakvom jesmo. Jasno da je profil naših škola drugačiji. Mi ne možemo tražiti stopostotni katolicitet kakav se može tražiti u Hrvatskoj", istaknuo je biskup Sudar. Kao temeljnu ideju iznio je želju da djelatnici kroz sve materije koje predaju pokušaju posredovati nadnaravno, smatrajući kako upravo to današnjem odgoju i obrazovanju nedostaje.

"Ako nema te vertikale, na kojoj će počivati cijela mreža ljudskosti, onda se ta mreža mora urušiti. To bi morala biti posebnost, specifičnost katoličkih škola, i odgoj ispred obrazovanja. Ako nema odgoja onda su obrazovanje i znanje jako opasni. Bilo bi normalno, ako to ostvarimo, da naši učenici nakon toga žele studirati na katoličkom sveučilištu, da i oni dobiju zaokruženu sliku svojega odgoja i obrazovanja. Nažalost, većina naših učenika odlazi studirati u inozemstvo", istaknuo je vrhbosanski pomoćni biskup. Dodao je kako najboljim rješenjem smatra odlazak u Hrvatsku, jer tada, među hrvatskim narodom, postoji i neka mogućnost povratka u BiH.

"Povezivanje na odgojno-obrazovnoj i drugim razinama je nužno. Ovakvi susreti su jako važni, pa možda treba i jednom godišnje uvesti susret djelatnika, ili makar ravnatelja i pedagoga. Kad čujete nekoga s istim problemima, vaši vam postaju manji", zaključio je biskup Sudar.
Voditeljica Nacionalnoga ureda Hrvatske biskupske konferencije za katoličke škole Ivana Petrak ukratko je iznijela povijest pet osnovnih i 12 srednjih škola u Hrvatskoj, ocjenjujući iznimno važnim prvi susret ravnatelja, s naglaskom na prepoznavanje katoličkoga identiteta u školama, kroz sve djelatnike.

Prorektorica za nastavu HKS-a dr. Ines Sabotič predstavila je studij povijesti, pročelnica dr. Marija Šakić Velić Odjel psihologije, a prorektor za obrazovanje i poslovanje dr. Gordan Črpić upoznao nazočne sa studijem sociologije, kojemu je također pročelnik. Dr. Krunoslav Novak iznio je ciljeve novouspostavljenoga studija komunikologije koji će započeti u akademskoj godini 2015./2016. sa smjerovima novinarstvo i odnosi s javnošću.

Na zatvorenom dijelu susreta detaljnije je o katoličkom identitetu i izazovima suvremenoga školstva govorio rektor Tanjić, a svi su ravnatelji(ce) u diskusiji iznijeli glavne smjernice i poteškoće u svojim institucijama.
Susret je započeo euharistijskim slavljem koje je u Sveučilišnoj kapelici predvodio biskup Sudar. Sudionici su tijekom prijepodneva razgledali Laboratorij za psihologijska istraživanja, biblioteku i druge prostorije HKS-a. (tš, gk)

Više pročitajte u tiskanome izdanju Glasa Koncila od nedjelje 26. travnja. Već od četvrtka novi je broj dostupan putem interneta na adresi enovine.glas-koncila.hr.    
Ispišite stranicu: