HR

Aktualnosti

Objavljeno: 03.11.2017.

Prof. Dubravka Hrabar: Dijalog s Crkvom treba biti temelj za zdravo društvo



Na poticaj Vijeća biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) i Državnoga tajništva, u Vatikanu je od 27. do 29. listopada održan međunarodni skup pod naslovom „Ponovno razmišljanje o Europi: kršćanski doprinos budućnosti europskoga projekta“. Među više stotina političkih lidera, biskupâ i predstavnika građanskoga društva iz Europe, na skupu je bilo nazočno i hrvatsko izaslanstvo u kojemu su bili bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, saborski zastupnik Davor Ivo Stier i Dubravka Hrabar, profesorica obiteljskoga prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu.

Papa Franjo je u subotu, 28. listopada, primio u audijenciju sudionike skupa te tom prigodom istaknuo kako je značajno da je svrha toga skupa prije svega bila dijalog koji se obavlja u duhu otvorenosti i slobodi poradi obostranog obogaćenja. Upravo je dijalog istaknula profesorica Hrabar, u razgovoru za našu radijsku postaju (Vatikanski radio), i to posebice dijalog s Crkvom koji bi – prema njezinim riječima – trebao biti potka na kojoj će izrasti zdravo društvo. Njezinu izjavu prenosimo u cijelosti: 

„Moje je mišljenje da je neobično važna ta suradnja koja će se ogledati i ogleda se u neprestanom dijalogu, jer mislim da političari mogu mnogo toga naučiti od Crkve i crkvenog nauka. U krajnjoj liniji političari na jedan način upravljaju društvom i imaju odgovornost, a mislim da Crkva i dijalog s Crkvom treba biti potka na kojoj će izrasti jedno zdravo društvo poželjno za življenje.

Ja se nadam da odgovor na poziv za dijalogom jest pozitivan, ali čini mi se da je sve to nerijetko na individualnoj razini i ovisi o tome kakav mi imamo temelj, kakvi smo mi sami. Mogu govoriti s aspekta učiteljice studenata, dakle profesorice na fakultetu, nastojim crkveno poslanje koje se nalazi u Sv. Pismu kroz dobrotu i ljubav prenositi našim studentima. Dakle, dijalog je zajednički pothvat u kojem Crkva govori, mi to prenosimo, političari prenose i moramo se uzajamno slušati. Ali u svakom slučaju ono što je bitno, te vrednote treba govoriti jasno i za njih se zauzimati. Kako osobnim primjerom tako i riječima.

Uvijek je izuzetno dojmljiv susret s Papom i u njemu čovjek koji je katolik svakako prepoznaje Duha Svetoga. Za mene je to bio jedan poseban susret, njegove riječi su me duboko dirnule. Mislim da je točno pogodio priču o Europi kao starici, jer to je velika istina. Smatram, mogu govoriti čak s aspekta Hrvatske, dva naša najveća problema su demografija, to je ta starica koja više nema djece, i drugo je kriza obitelji u Hrvatskoj. Zato se osobno zalažem za to da se obitelj prepozna kao temelj društva i tu doista upirem svoje oči u Crkvu u Hrvatskoj koja će promovirati i pomoći obitelji.

S jedne strane država je ta koja mora pomoći svojim mjerama i to promptno, jer kažu da već kasnimo, a s druge strane i Crkva svojim poticanjem obitelji na rađanje, na brojnost i na svetost života. U krajnjoj liniji, kad obitelji nema, nema ni društva, kad je obitelj u krizi i društvo je u krizi. Doista me se dojmilo da je Papa u jednom trenutku spomenuo obitelj. Kako se ja bavim obiteljskim pravom, to mi je jako na srcu i zahvalna sam mu što je spomenuo obitelj uz sve ostale probleme koje Europa ima. Šteta je što se Europa odriče svojih kršćanskih temelja i što oni nisu uvršteni u Europski ustav i Lisabonski ugovor. To je velika šteta, jer kršćanstvo može svijetu samo dati, a ne oduzeti.“

Izvor: Radio Vatikan
Foto: narod.hr/Livio Černjul
Ispišite stranicu: