Gostujući koncert 49. Varaždinskih baroknih večeri u crkvi sv. Marije Snježne u Belcu

1.10.2019.

Ove nedjelje 29. rujna u 17 sati održan je gostujući koncert 49. Varaždinskih baroknih večeri u crkvi sv. Marije Snježne u Belcu, ujedno kao završni događaj manifestacije 50. po redu Dana kajkavske riječi koja se održavaju na području grada Zlatara.

Program koncerta pod nazivom Lamento - rane talijanske lamentacije obuhvatio je kompozicije talijanskih skladatelja nastale u razdoblju između renesanse i baroka, uključujući i barok koje se tematski vežu uz najosjećajnije trenutke u životu Djevice Marije - od Isusovog rođenja do njegove smrti na križu. U programu koncerta bili su zastupljeni slijedeći skladatelji: Rossi, Monteverdi, Leonarda, Merula, Frescobaldi, Piccini, Sances, Ferrari, Uccellini i Cesti.

Lamento- rane talijanske lamentacije izveo je barokni ansambl Oslo Circles iz Norveške koji djeluje od 2015. i okuplja eminentne glazbenike s područja skandinavskih zemalja. Na samom početku koncerta umjetnička voditeljica ansambla te violinistica Astrid Kirschner predstavila je program koncerta te navela par crtica o svakom skladatelju te kompoziciji koja će se izvesti na koncertu, a mnogobrojnu publiku oduševilo je kada je teorbist Jadran Duncumb na hrvatskom jeziku predstavio Piccinijevu Toccatu.

Mnogobrojna publika oduševila se izvedbom mezzosopranistice Marianne Beate Kielland, a koliko je ovaj gostujući koncert bio izvanredan govori to što je Oslo Circles osvojio nagradu žirija 49. Varaždinski baroknih večeri.

Ivana Sambolić,
župna medijska suradnica