Kardinal Bozanić mladima: Slušajući vas, čovjek može doživjeti što je to Crkva

20.8.2019.

„Gdje nema Tebe, Bože, tamo nema ni veselja.“ Rečenica blaženog Ivana Merza koja je sa svakom svojom riječi obilježila i opisala ovogodišnje Animatorsko ljetovanje na Malom Lošinju.

Kroz pet tjedana više od dvije stotine mladih Zagrebačke nadbiskupije je u zajedništvu i radosti raslo u vjeri i ljubavi prema našem Gospodinu. Mlade su pratili i vodili brojni svećenici, bogoslovi i animatori, koji su svojim trudom i zalaganjem nastojali obogatiti provedeno vrijeme s mladima.

Svaki tjedan bio je bogat sadržajem, od kateheza različitih tema do brojnih igara. Kroz kateheze mladi su imali priliku govoriti o Crkvi i vlastitim župnim zajednicama, promišljati o molitvi, te promatrati lik Blažene Djevice Marije kao službenice Gospodnje i naše Nebeske Majke. Tjedan je završen pitanjem: „Koje je moje poslanje u svijetu, kojim putem krenuti?“

Na kraju svakog tjedna mladi su odlazili na otok Susak gdje su dan započeli sa svetom misom, te ga nastavili u zajedničkom druženju.

Posljednjeg dana Animatorskog ljeta mladi su se susreli sa svojim nadbiskupom, kardinalom Josipom Bozanićem. Nakon što su se predstavili i ukratko opisali ovotjedno iskustvo, mladima se obratio Kardinal koji je na početku kazao kako slušajući njihova iskustva čovjek može doživjeti što je to Crkva.

Podsjetio je na riječi pape u miru Benedikta XVI. da vjera nije neka ideja, nauka a još manje ideologija, već je ona doživljaj koji nastaje iz susreta, prije svega između nas i Isusa.

Ako uspijemo susresti, bolje upoznati Onoga koji nas traži, koji nas voli i poznaje bolje nego mi sami sebe, onda se događa taj susret između čovjeka i Isusa. I zato je Crkva zajednica vjernika, odnosno zajednica koja živi vjeru, ne samo koja nosi vjeru nego koja ju želi i živjeti, komunicirati i svjedočiti riječima i djelima – istaknuo je Kardinal.

Govoreći o nadolazećem Susretu hrvatske katoličke mladeži u Zagrebu sljedeće godine, Kardinal je pozvao mlade da budu nosioci tog događaja. Nijedan susret nije kopija nekog drugog susreta, a ovaj će, između ostalog, biti specifičan po tome što će se prvi puta slaviti sveta misa na glavnom zagrebačkom Trgu. Računam s vama – zaključio je kardinal Bozanić.

Pogledajte kako su mladi Zagrebačke nadbiskupije proveli Animatorsko ljeto prošle, 2018. godine

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije